czwartek, 20 października 2016

Jak działają na nas fazy księżyca ?
Tajemniczy blask Księżyca potrafi też wzniecić pożądanie, zburzyć spokój duszy, skłonić do somnambulicznych wędrówek. Nakazuje morzu, by wyszło na ląd. Jaką jeszcze moc posiada srebrny glob?

HISTORIA

W przeszłości wierzono, że w księżycowym królestwie, widzianym tylko nocą, mieszka sama śmierć, a na srebrnym globie dusze umarłych oczekują w milczeniu na powtórne urodziny.


We wszystkich kulturach Księżyc utożsamiany był z esencją kobiecości - zmiennością, intuicją, emocjonalnością. W legendach jego królestwem władają dwie boginie: mroczna Hekate, strażniczka bram Hadesu, patronka rozdroży - czarownica i wróżbitka której towarzyszy świta duchów, demonów i zwodniczych istot - Selena o olśniewająco białej i pięknej twarzy, piękna, namiętna i kochliwa.

Księżyc przyciąga do siebie masy wody, a siła z jaką to robi zależy od jego położenia na orbicie okołoziemskiej (największa jest w tych miejscach na Ziemi, które są najbliżej Księżyca ). W związku z obrotem naszej planety wokół własnej osi obserwujemy w ciągu doby dwa zjawiska związane z wodą ( przypływu i odpływu ).

Według księżycowego zegara żyją zwierzęta lądowe i morskie. Na przykład ptaki wybierają odpowiedni moment na budowanie gniazda, by szybko schło po deszczu. Srebrny glob szczególnie duże oddziaływanie na istoty żywe, które zamieszkują Ziemię ma podczas swojej pełni. Któż nie zna opowieści na temat osób zamieniających się wraz z nastaniem pełni Księżyca w stwory znane jako wilkołaki? Jednak czy ktokolwiek wierzy w historię tego typu? Przyjrzyjmy się teraz, jakie oddziaływanie ma Księżyc na zwierzęta. Podczas pełni zanotowano najwięcej pogryzień, zadrapań i innych szkód wyrządzonych przez koty, szczury, psy i inne stworzenia. Podobnie jak w przypadku ludzi, pełnia wpływa również na stan zdrowia i zachowania zwierząt.


 Człowiek również ulega temu wpływowi. Przecież nasz organizm zawiera aż 45-65% wody. Lunatycy - szczególnie wrażliwi na księżycowe wpływy, odbierają blask jego srebrnej tarczy jako zaproszenie do nocnych spacerów w somnambulicznym transie. Lekarze nie zgłębili do końca zagadki lunatyzmu, jednakże wedle legendy piękna Selena ( jedna z księżycowych boginek) - zakochała się pasterzu Edymionie i odwiedzała go co noc w jego ziemskiej chatce. Biedny pasterz, by śmierć nie położyła kresu miłości, wybłagał u bogów nieśmiertelność, lecz w zamian za to musiał wyrzec się na wieki kojącego snu.

   NÓW
 Obszar Księżyca, który jest zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony. Podczas nowiu księżyc znajdzie się w bezpośredniej bliskości Słońca. Nów to moment, kiedy organizm wykazuje najwyższą zdolność do oczyszczania się. Całodzienny post poprawia kondycję organizmu, powstrzymuje także rozwój chorób. Tego dnia przycinajmy chore rośliny, by odrosły piękniejsze i zdrowsze. Łatwiej jest teraz pozbyć się złych nawyków, np. rzucić palenie.

 Pierwsza kwarta


 obszar Księżyca, który jest zwrócony do Ziemi jest w połowie oświetlony (prawa połowa).


  Pełnia
 Obszar Księżyca, który jest zwrócony do Ziemi jest oświetlony w całości. Procesy przebiegające w przyrodzie od nowiu osiągają swój punkt kulminacyjny. Tempo życia wzrasta - skumulowana energia ujawnia się, a hormony szaleją! Dlatego pełnia mocno oddziałuje na ludzi, co skutkuje na przykład zaburzeniami snu. Towarzyszy jej wzrost liczby porodów i… przestępstw, szczególnie na tle seksualnym. Pełnia Księżyca to jakby przyrodnicza bomba zegarowa - na szczęście, w większości przypadków, niegroźna. Przypadki agresji występują wtedy, kiedy z jakichś powodów tłumimy wybuch energii.

 
  
Ostatnia kwarta


 podobnie jak w pierwszej kwadrze obszar Księżyca, który jest zwrócony do Ziemi jest oświetlony w połowie (lewa połowa).
W związku z powtarzalnością faz Księżyca i możliwością obserwowania ich z ziemi ludzie nauczyli się łączyć pewne zjawiska i wykorzystywać tę wiedzę w życiu. Rybacy i rolnicy ustalali terminy siewów, połowów i zbiorów według faz i położenia Księżyca. Kobiety także patrzyły w niebo i wiedziały, jaki dzień odpowiedni jest na pranie, a jaki na robienie przetworów i suszenie ziół. Z czasem wiedza o fazach Księżyca pogłębiła się. Wystarczy jednak już sam alfabet księżycowego wpływu, by życie stało się łatwiejsze, harmonijne i mniej nerwowe.


Przez następnych 14 dni (pierwsza kwarta) aż do pełni Księżyca:

 • środki odżywcze i wzmacniające działają najkorzystniej. Należy więc rozpoczynać tego typu kuracje, dostarczać włosom i skórze odpowiednich substancji, łykać witaminy.
 • warto zwracać uwagę na maksymalne urozmaicenie diety, licząc jednak kalorie i pamiętając o tym, że w tej fazie Księżyca szybciej przybiera się na wadze.
 • im bliżej pełni, tym mniej sprzyjający jest czas na wykonywanie operacji. Lepiej unikać nawet drobnych zabiegów chirurgicznych, takich jak np. przekłuwanie uszu, ekstrakcja zębów itp. Zmniejsza się krzepliwość krwi, obniża się próg bólu, rośnie podatność na infekcje.
 • pomiędzy nowiem a pełnią nasz organizm magazynuje energię, podobnie jak substancje odżywcze. Im bliżej pełni, tym szybciej w czasie wysiłku pojawia się uczucie zmęczenia. Cięższe prace lepiej więc planować po pełni.

Chorzy psychicznie czują się podczas pełni silnie pobudzeni, a Ci, którzy nie potrafią rozwiązać swoich problemów, popadają w desperację i gniew. Dla odmiany, zakochani przeżywają wtedy najbardziej zmysłowe noce.
Zioła zbierane w czasie pełni mają największą moc - magazynowały przecież swoje cenne skarby, jak wszystkie inne organizmy.

Rany mocno krwawią - unikajmy więc chirurga. Również przycinane rośliny mogą umrzeć po takim zabiegu.

W czasie, gdy Księżyca ubywa:

 • wolniej tyjemy, jesteśmy bardziej aktywni, mniej nas męczy praca fizyczna i umysłowa. W tym czasie możemy się bez obawy poddać operacjom chirurgicznym oraz zabiegom kosmetycznym i fryzjerskim.
 • śmiało można usuwać także zbędne owłosienie (będzie odrastać wolniej niż w czasie, gdy Księżyca przybywa), oczyszczać skórę twarzy i całego ciała, stosując peelingi, wycinać skórki i wrastające paznokcie.
 • ubywający Księżyc sprzyja także pracom domowym:

  - przetwory na dłużej zachowują walory smakowe i świeżość,
  - tkaniny lepiej się piorą nawet w mniejszej ilości proszku - łatwiej schodzą plamy; nie trzeba stosować silnych odplamiaczy, które niszczą tkaninę,
  buty wypastowane lub zaimpregnowane dłużej pozostaną czyste,                             -skuteczniejsze też będzie czyszczenie podłóg, mycie okien, pranie dywanów. Będzie też oszczędniejsze, bo brud zejdzie łatwiej, bez stosowania silnie czyszczących środków.Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat biodynamiczne kalendarze księżycowe biją rekordy popularności. Niektórzy tak głęboko wierzą w magiczną moc Księżyca, że od jego położenia uzależniają nie tylko terminy prac polowych, ale także planowanie macierzyństwa czy założenie własnej firmy. Bezludna, kamienna bryła krążąca wokół Ziemi nie posiada atmosfery i pola magnetycznego, a mimo to śrubuje ceny wody mineralnej na naszej planecie. Wiele osób wierzy, że fakt ten w jakiś tajemniczy sposób wpływa na poprawę jakości wody, a tym samym na ich stan zdrowia. Księżyc od dawna fascynuje i pobudza ludzką wyobraźnię. Wielu z nas jest przekonanych, że satelita Ziemi wywiera przemożny wpływ na nasze życie i samopoczucie. W niemieckich miastach tuziny salonów fryzjerskich oferują strzyżenie włosów w harmonii z położeniem Księżyca bądź obiecują skuteczną i bezbolesną depilację, kiedy Księżyca ubywa.
W oparach ezoterycznej demagogii Księżycowi przypisuje się nawet właściwości uzdrawiające, na przykład niektórzy ortopedzi leczą zapalenie stawów w zgodzie z fazami księżyca, a lekarze obstają przy twierdzeniu, że w czasie operacji przeprowadzanych w czasie pełni częściej dochodzi do komplikacji. Wiele zwierząt dostosowuje tryb życia do faz Księżyca. Na przykład podczas pełni nietoperze wykazują mniejszą aktywność, podczas gdy koralowce uwalniają do wody miliony komórek rozrodczych. Zachowanie świata zwierzęcego jest związane z intensywnością księżycowej poświaty. Ta ma znikomy wpływ na zachowanie człowieka, ponieważ pierwsza lepsza latarnia uliczna świeci intensywniejszym światłem. Ktoś jednak powie, że grawitacyjne przyciąganie Księżyca odpowiada za zjawisko przypływów i odpływów mórz i oceanów. To prawda, ale przyciąganie grawitacyjne ma znikome oddziaływanie na pojedyncze krople wody. Zjawisko pływów osiąga tak spektakularny efekt, ponieważ woda w oceanach ma ogromną masę.


 Znowu nie mogę zasnąć. Jest taki dzień w kalendarzu, w którym wiercę się na łóżku, co trzy minuty zmieniam pozycję do spania, przeklinam na czym świat stoi, ale zasnąć nie mogę. I, jak zazwyczaj, to wina faceta oddalonego o 384 403 km ode mnie (oczywiście mówię tutaj o Księżycu)


Od wielu tysięcy lat ludzie wierzyli i wierzą w magiczne właściwości Księżyca i jego wpływ na nasze życie. Wszystkie legendy o czarownicach odbywają się podczas pełni, właśnie wtedy, pojawiają się wilkołaki i inne tajemne, czasem złe moce. Nie od dziś wiadomo, że pełnia wpływa również na zachowanie morza, które pod jej wpływem „wchodzi” na ląd, a przecież człowiek składa się z 45% z wody. Dawniej ludzie żyli według kalendarza związanego z Księżycem, od niego uzależniali połowy ryb, a kobiety wiedziały, jaki mają cykl.


Szczególnie kobiety są wrażliwe podczas pełni księżyca. Kiedyś Księżyc nazywano „miesiącem”, co ma oczywistą zależność między cyklem menstruacyjnym kobiety. Niektórzy, nawet nie wiedząc kiedy następuje pełnia, doskonale ją wyczują. Są wtedy bardziej agresywni, pobudzeni, niecierpliwi. Część osób przestrzega, by nie zaczynać wówczas żadnych większych projektów, ponieważ ogólne rozdrażnienie może spowodować ich fiasko. Dodatkowo lekarze zauważyli, że pacjenci gorzej się czują właśnie podczas pełni i właśnie wtedy nasilają się ich dolegliwości. Im bliżej pełni, tym bardziej powinniśmy unikać nawet drobnych zabiegów kosmetycznych, nawet przekłuwania uszu, przynajmniej tak ostrzegają nas niektórzy specjaliści. Nie powinno się podcinać roślin, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że roślinka nam zwiędnie. Oczywiście, wszystko jest kwestią względną, chociaż nie da się ukryć, że Księżyc i jego fazy mają na nas wpływ, to jednak do wszystkiego należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem.
PS. Spokojnie, na szczęście pełnia trwa tylko trzy dni w miesiącu.

WARTO WIEDZIEĆ

Ile trwa pełnia Księżyca? Trzy dni, tak samo jak nów (obejmuje ona czas na dzień przed i dzień po dacie pełni).

Po czym poznać, jaka to faza Księżyca? Jeśli Księżyc kształtem przypomina literę "D" to zbliża się do pełni (a więc jest to pierwsza). Jeśli wygląda raczej jak "C" maleje (kwadra ostatnia). W pełni jest okrągły, a w czasie nowiu niewidoczny.

A czy Wy odczuwacie na sobie działanie Księżyca? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. Pamiętajcie, że znajdziecie mnie na FACEBOOKU oraz INSTAGRAMIE :* :*

4 komentarze:

 1. Uhuhhu dużo tu ciekawych rzeczy na temat księżyca. Przyznaję się, że dotychczas wiedziałam tylko, że gdy jest pełnia mogą pojawić się kłopoty ze snem
  zapraszam i zachęcam do obserwacji
  http://amateurphotographywithart.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że mogłam się do czegoś przydać ;) Na pewno do ciebie zajrzę :*

   Usuń
 2. Zaraz zabieram się za czytanie posta, a tymczasem odpowiedź na twoje pytanie o konkurs:
  "Wystarczy kliknąć LOG IN lub USE YOUR EMAIL, by zgłosić udział. Tam zaznaczasz to co wykonałaś, np. polubienie na Facebooku i nazwę wpisujesz. Takie zgłoszenie zostaje przesłane do bazy, z której zostanie wysłany zwycięzca. Jest to po to, by chronić dane osobowe i aby konkurs przebiegł sprawiedliwie. Możesz do mnie napisać także w każdej chwili oczywiście. Powodzenia!"
  To bardzo proste, na pewno Ci się uda szybko :)

  https://stylbycia.blogspot.com/2016/10/openbox-konkurs-kawaii-box.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odpowiedź. Już zabieram się za zgłoszenie :*

   Usuń

*Każdy komentarz jest dla mnie ogromną motywacją.
*Jeśli spodobał ci się post zostaw po sobie jakiś ślad.
*Jeśli spodobał ci się mój blog zachęcam do obserwacji.